2. E.R.E.F Erbil Gayrimenkul Exclusive Fuarı Satışa Açıldı!

Irak’ın İlk ve Tek Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı E.R.E.F (Erbil Real Estate Fair)’in Düzenleniyor

33,5 milyon nüfuslu, petrol zengini Irak’ın en güvenli şehri Erbil’de, ülkenin tek sektörel Gayrimenkul, Emlak ve Yatırım fuarı E.R.E.F.(Erbil Real Estate Fair) 23-26 Haziran 2019 tarihleri arasında, Time Expo ve ARI Fuarcılık işbirliği ile 2. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor.

İlk yılında Irak, Türkiye, B.A.E., Çek Cumhuriyeti, Ermenistan, Hollanda olmak üzere 6 ülkeden 52 firmanın 10.000m²’de katılım gösterdiği, 27 ülkeden ve Irak’ın Erbil, Süleymaniye, Dohuk, Kerkük, Musul ve Bağdat şehirlerinden yaklaşık 17.000 profesyonel ziyaretçinin hazır bulunduğu fuarın açılışını, KRG(Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi) ve Hükümet Sözcüsü Sayın Sefin Dizayi, Erbil Valisi Sayın Nevzat Hadi ile aynı zamanda Elite İnşaat proje ortaklarından Sanatçı İbrahim Tatlıses yapmıştı.

Başta KRG(Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi) olmak üzere, REIA(Uluslararası Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği), GHD(Gayrimenkul Hukuku Derneği), İNDER(İstanbul İnşaatçılar Derneği) ve AGK Hukuk Bürosu’nun resmi olarak desteklediği fuarda, Artedoor ve Dimer Co. yaka kartı sponsoru, İHA(İhlas Haber Ajansı) resmi haber sponsoru ve konuthaberleri.com da basın sponsoru olarak yer almıştı.

Ağaoğlu, Akasya Vadisi,  Albara Türk, Demir İnşaat, EgeYapı Group, Enyap İnşaat, Feryapı Development, Nurol Reit ve Proje Beyaz gibi sektörün lider firmalarının fuara özel dizayn ettikleri, adeta ziyaretçilere görsel şölen yaşatan standlarla katılımları, fuar esnasında gerçekleşen toplamda 100 milyon dolarlık gayrimenkul satışı ile herkesin fuardan oldukça memnun ayrılmasını sağlamıştı.

Fuarın ziyaretçi profilinin bu kadar kaliteli olması; organizatörler Time Expo ve ARI Fuarcılık’ın yerel ve uluslararası yürüttüğü olağanüstü pazarlama stratejilerinin bir ürünü. Erbil, Duhok ve Kerkük’ün en önemli kavşak, ticaret merkezleri, köprüleri ve otellerinde bulunan panolar ve taksiler dahil toplamda 150 farklı lokasyona reklam asılmış, Erbil’in 4 günlük yerel gazetesi de dahil toplamda 25’ten fazla sektörel basılı yayında haber ve reklamına yer verilmiş, şehrin en önemli alışveriş merkezleri olan Majidi Mall ve Family Mall’dan doğrudan dağıtım da dahil olmak üzere dünya genelinden 30.000 potansiyel ziyaretçisine basılı davetiye gönderimi yapılmış, 25 binin üzerinde sektör profesyoneline telefonla ve e-maille ulaşılmış, 32 lider online gayrimenkul portalında bannerı yayınlanmıştı.

Katılımcı firmaların oldukça memnun kaldıkları fuarla ilgili görüşleri fuarın resmi haber sponsoru olan İHA şu şekilde toplamıştı:

Ağaoğlu Şirketler Grubu Satış Müdürü Serhat Çeşmeci, “Fuarda yoğun bir talep aldık. Erbil inanılmaz bir potansiyele sahip. Buraya gelmekten de ilgiden de gayet memnunuz”.

Projebeyaz Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tolga Han; “Irak halkının Türkiye’ye olan sempatisini faydaya dönüştürebilecek potansiyele sahip. Erbil, bizim bu bölgede katıldığımız ilk gayrimenkul fuarı. Bu bölgeye büyük bir inancımız var. Son 1-1,5 yıldır Ortadoğu ve Kuzey ülkelerinden yoğun bir talep alıyoruz. Buna istinaden yeni rotamızı bu bölgeye çevirdik.”.

BTY Yapı A.Ş. Satış ve Pazarlama Müdürü İnşaat Mühendisi Sevgi Pektaş;  “BTY ve Mazi Grup, Türk-Irak iş ortaklığına, ekonomik politik ve dostluk başlıkları altında muhteşem bir projeyi Duhok’ta hayat geçiriyor. Mazi Grup, Irak’ın en güçlü şirketlerinden birisi. Bu nedenle Erbil’deki bu fuara katıldık. Çok yoğun bir ilgi var ve bu ilgiyi sevinçle karşılamaktan gurur duyuyoruz”

27-30 Haziran 2013 tarihleri arasında ilki düzenlenen ve büyük başarılara imza atan ve katılımcı ve ziyaretçi profili ile hem bölge insanının hem de dünyanın birçok ünlü emlak fuar organizatörünün dikkatini toplayan fuar, 2014 Haziran ayında İŞİD’in Irak’ta ortaya çıkması nedeniyle yapılamamıştı. Ancak son zamanlarda özellikle gayrimenkul sektöründeki olumlu gelişmeleri de göz önüne alarak fuarın ikinci versiyonunu, tamamen katılımcıların ve ziyaretçilerin can ve mal güvenliği ile maksimum fayda sağlayabilecekleri düşüncesiyle EXCLUSIVE bir formatta Divan Otel’de düzenlemeye karar verildi.

22 Arap ülkesi tarafından ”2014 Arap ülkeleri turizm başkenti” seçilen Erbil, birçok bölgeden hem turistlerin hem de profesyonel ziyaretçilerin de buluştuğu en doğru ticaret merkezi olarak görülüyor. ‘Yeni Dubai’ olarak adlandırılan şehir son 10 yılda Türk firmaları için vazgeçilmez bir pazar halini almış durumdadır. Türk firmaları için büyük fırsat sunan Erbil, modern dokusuyla profesyonel fuar ziyaretçileri ve katılımcılarını bir araya getiriyor.

Mütekabiliyet yasasından sonra bölgedeki insanları Türkiye’den ev alımlarında ciddi bir artış gözükmektedir. Buna en büyük etken de bölgedeki insanların alım gücünün çok yüksek olması  ve de aynı zamanda Erbil’deki ev fiyatlarının Türkiye’den pahalı hali gelmesi. Yabancılara konut satışı, Mayıs ayında 1.982 adetle aylık bazda en yüksek seviyede gerçekleşmişti.

2013-2018 Yıllarında Türkiye’den En Fazla Konutu Iraklılar Aldı

TÜİK verilerine göre, ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Kasım 2015 itibariyle 2130 adet ile Irak vatandaşlarına yapıldı. Irak vatandaşları Ocak-Kasım 2015 tarihlerinde ise toplam 3716 konut satın aldılar. 2015 yılında yabancılara 22 bin 991 konut satıldı. Satış yapılan konutların 4.228’i, bir başka ifadeyle %18’inden fazlası Iraklılar tarafından alındı. Irak vatandaşlarının, yaklaşık yüzde 70’i İstanbul, Yalova, Antalya ve Sakarya olmak üzere 44 ilde konut satın aldı. İstatistiklerin incelenmesinden, özellikle 2015 yılının ikinci yarısında Irak vatandaşlarının konut talebinin neredeyse ikiye katlandığı ve aylık 500’ün üzerinde konut satın alınmaya başlandığı göze çarpıyor. Öte yandan, yabancılara satılan konutların illere göre dağılımı ise, 7.493 konutla İstanbul, Antalya, Bursa, Yalova ve Aydın takip ediyor. 2014 yılında ise sıralama, Antalya, İstanbul, Aydın, Muğla ve Bursa şeklindeydi.

Bu yılın ocak-mayıs döneminde ise yabancılara yapılan konut satışı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19 artarak 8 bin 97 adet düzeyinde gerçekleşti. Geçen yıl aynı dönemde 6 bin 804 adet konut satılmıştı. Dolardaki yükselişin yabancılara yönelik konut satışlarının artmasında etkili olduğunu kaydeden sektör temsilcileri, bu durumun yatırım yapmayı cazip hale getirdiğini ve yabancılara yönelik konut satışlarında artış hızının devamını beklediklerini dile getiriyor.

Tüm bu veriler aslında bize 2013 Haziran ayında düzenlemiş olduğumuz ve Türkiye’den sayısız projenin sergilenip, hatta fuar esnasında satışa sunulduğu 1. E.R.E.F’in başarısının ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Türk yatırımcıların özellikle bir komşu ülkenin vatandaşlarına bu kadar büyük sayılarda gayrimenkul satması ve yaşanan gelişmeler, Kasım ayında düzenlenecek ikinci E.R.E.F’in de bu istatistikleri olumlu yönde etkileyeceğini ve fuara katılan firmaların bu pazardan ciddi şekilde pay alacağının da birer göstergesi.

Fuar hakkında ayrıntılı bilgi için; www.erbilrealestatefair.com

Bir Cevap Yazın